ثبت نام

OR

نام کاربری انجمن(با این نام کاربری، یک حساب کاربری در انجمن Strucdesigner ساخته خواهد شد و با همین گذرواژه قابل دسترسی خواهد بود) ادرس انجمن https://forum.strucdesigner.com

آیا همکنون حساب کاربری دارید? ورود

ورود

OR
visibility

ایا تا به حال در سایت ثبت نام نکرده اید? ورود به ثبت نام

Newsletter

Submit to our newsletter to receive exclusive stories delivered to you inbox!

کنترل تیر ضعیف ستون قوی:

یکی از قابلیتهای برنامه تحت وب با پردازش ابری طراحی ساختمان strucdesigner کنترل تیر ضعیف ستون قوی.در این جا قصد داریم توضیح مختصری در این رابطه به کاربران بدهیم.

مقدمه ایی بر کنترل تیر ضعیف ستون قوی:

اگر به نمودار لنگر خمشی در قاب خمشی تحت بارهای جانبی نگاهی بیندازیم در محل اتصال تیر ها به ستونها میزان حداکثر میباشد و امکان تشکیل مفصل پلاستیک بالا میباشد.به سبب تغییرات شدید لنگر خمشی در ستونهای بالا و پایین هر طبقه ، نیروی برشی قابل توجهایی در این ناحیه چشمه اتصال بوجود میاید.با توجه به مطالب گفته شده موقعیت محتمل شکل گیری مفاصل پلاستک در انتهای تیرها و ستونها در نزدیکی چشمه های اتصال میباشد.نقش مفاصل پلاستیک مستهلک کردن انرژی زلزله با تغییر شکل ماندگار بود که به وسیله R (ایین نامه 2800) مشخص میشد.تشکیل مفاصل پلاستیک در ستون به دلیل به دلیل ایجاد طبقه نرم و تخریب ناگهانی سازه (collaps) مجاز نیست.برای این منظور کنترل تیر ضعیف ستون قوی را انجام میدهیم تا مفاصل پلاستیک فقد در تیر ها انجام شود.ایین نامه فولادی در بند 10-3-9-2 میگویید در کلیه گره های اتصالات خمشی تیر به ستون باید به طور مجزا در امتداد هر یک از محور های اصلی ستون داشته باشیم.
مجموع لنگرهای خمشی بالا و پایین گره اتصال در امتداد مورد نظر باید بزرگتر باشد از مجموع تصاویر لنگرهای خمشی تیرها در گره اتصال نسبت به راستای مورد نظر
این لنگر های خمشی باید با در نظر گرفتن تعادل استاتیکی بارهای ثقلی ضریب داری که با نیروی زلزله ترکیب می شوند. و اثرات لرزهایی ناشی از mpr در محل تشکیل مفصل پلاستیک نسبت به محور ستون تعیین شوند.
این کنترل در قابهای خمشی ویژه الزامی هست و در قابهای خمشی متوسط بهتر است که چک شود.
تیم strucdesigner سعی کرده با اخرین حد وسواس ، یکبار و برای همیشه کاملاترین و صحیح ترین فلوچارت طراحی را برای کنترل تیر ضعیف ستون قوی در هر نوع ستون و حالتی را ارائه دهد.در ضمن از شما عزیزان هم درخواست دارد اگر نکته ایی به نظرتان میرسد حتما در بخش انجمن سایت در بخش مربوطه ما را یاری بفرمایید.

کنترل تیر ضعیف ستون قوی

خروجی های برنامه strucdesigner بر دو پایه استوار است
1-خروجی برای دانشجویان: در این بخش از خروجی های برنامه کنترل تیر ضعیف ستون قوی به عنوان یکی از ایتمهای طراحی چشمه های اتصال در نظر گرفته شده است و در فایلهای ریز محاسبات به ریز مراحل این کنترل نوشته شده .
2-خروجی برای شرکت های مشاور:
در این بخش از خروجی های برنامه که تیرهای تیپ شده رو هم شامل میشه کنترل تیر ضعیف ستون قوی علاوه بر اینکه به عنوان یکی از ایتمهای طراحی چشمه های اتصال چه در فایلهای ریز محاسباتش و چه در فایلهای جدول نتایجش امده بلکه خروجی مستقلی رو هم براش تهیه کردیم. 2 نوع خروجی جدول نتایج و ریز محاسبات برایی تمام گره های سازه براش اوردیم تا زیبنده گزارشات دفترچه محاسبات شما باشد. درضمن این کنترل برای تمام ستونها و تمام حالات قابلیت انجام دارد.